ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Moderní technika nepřeje milenkám

Na našich serverech vychází glosy architekta, technomaniaka a IT novináře Michala Rady. Užijte si jeho zábavný, ale i vážný pohled na netradiční témata v IT. Dnes jde opravdu drsně na věc, v den svatby píše o milenkách.

Utajit milenky je s Google či Apple stále těžší.

Zatímco si vy v pondělí čtete tuhle moji glosu, já si upravuju motýlka a nasedám do auta a jedu na svatbu. Svoji. Ano, v dnešní datum plné sedmiček se žením. Mimochodem, bereme se opravdu protože se milujeme, věříme si, jsme spolu už dlouho, máme sebe vzájemně v oblíbených kontaktech, máme zařízení připojená ke stejné Wi-Fi síti, a dokonce používáme i jeden účet u téhož operátora, prostě zamilovaná bláznivá romantika.

Takže, já jdu trávit svatební den a vy si dočtěte moji glosu o milenkách (což spolu samozřejmě vůbec nesouvisí). Totiž i zálety technika v posledních desítkách let dost ovlivnila. Před několika lety prostě stačilo, když jste nedali heslo ke svému mailu svojí ženě a ona se tak nedostala k vaší korespondenci s milenkami. Ti odborně zdatnější pak pro přístup na seznamky a erotické stránky používali anonymní okno prohlížeče, či zcela jiný účet na počítači. Ale ty doby jsou už dávno pryč. Tohle v době sdílených účtů už nestačí.

Ať už používáte ve vaší rodině jakoukoliv platformu, jakékoliv účty, vše je nyní propojenější. Kupříkladu, pokud máte spojené rodinné účty, vaše manželka může skoro bez námahy vždycky vidět vaši aktuální polohu. Že máte večerní poradu ve firmě, když už od půl osmé je vaše poloha v pět kilometrů vzdálené vilové čtvrti, vám tak asi už neprojde. Podobné je to i s různými chaty, kecálky a komunikačními programy. K čemu je vám, že si na Hangoutu píšete s jinou, když vaše manželka sedí u vašeho notebooku, který jste jí neprozřetelně půjčili, protože potřebuje dodělat účetnictví a v notifikační liště jí každých 30 sekund vyskakuje notifikace z vaší mobilní konverzace, protože Hangouts jako aplikace v Chrome má velice inteligentní upozorňování všude? Samostatnou kapitolou jsou pak omyly, typu "zavolej za hodinu, stará je eště doma, taky se těším" nebo "ten můj má pozítří noční, přijď v osm" odeslané omylem manželským polovičkám místo milencům a milenkám.

Zcela novým fenoménem jsou pak e-mailoví klienti v mobilu. Tam máte přivázáno všech svých 10 adres, pracovní, soukromé, ještě soukromější, i pro milenky. A "ťuk", blbě si nevšimnete, odkud co odesíláte a najednou po dvou týdnech zjistíte, že si celou dobu píšete s milenkou přes váš rodinný mail, který samozřejmě vidí i vaše manželka. Pozor si musíte dávat i na sdílení kalendářů. Možná jste to taky už zažili, vytvoříte kalendář svojí manželce a samozřejmě si ho nastavíte pro plné sdílení. Ale ona z vašeho kalendáře vidí jen zaneprázdněnost. A začne se ptát, proč? Na to už neexistuje správná odpověď. Buď jí přístup dáte (a pak si vytvoříte jiný a budete mít v kalendářích bordel vy), nebo se na něco vymluvíte a semínko je již zaseto. Postupně se tak otázka "Miláčku, proč mi to u tvého kalendáře píše, že nemám oprávnění?" zařazuje do kategorie otázek typu "Miláčku, nejsem v těch legínách tlustá?", na to prostě nejde zareagovat správně.

Ale objevují se i kurióznější věci. Před časem jsme kupříkladu psali o kauze z USA, kde majitelka elektronického mobilní aplikací ovladatelného vibrátoru žaluje jeho výrobce, protože se díky němu její muž dozvěděl o jejích milencích (všimněte si toho množného čísla). Vůbec, wearables (ano, vibrátor je prosím "nositelná" technika, bez komentářů, prosím...) dává nejen větší možnosti, ale i větší problémy těm, kdo zamýšlí, či dokonce provozují něco, co známe z IT jako "paralelní systémy v multibootu" - tedy "paralelní vztahy". Mimochodem, k tomuhle přirovnání se někdy vrátíme, ano?

Takže dámy a pánové záletnice a záletníci, pozor! Nová technika a nové možnosti neustále více propojených životů mohou být vašim rejdům nebezpečné. Mě se to netýká, já jednak žádnou jinou nechci (opravdu) a jednak, ode dneška mám stejně po srandě. Tedy, doufám, že moje nevěsta bude mít ráno plné ruce práce s přípravami a nepřečte si dnešní glosu.

Krásný den plný šťastných sedmiček přeje čerstvě ženatý Michal Rada.

 

Autor: Michal Rada